W starożytnej Grecji pizze wykonywano z mąki, oliwy i soli. W XVI wieku w Neapolu zaczęto dodawać do nich pomidory. W XIX w. z kolei pojawiła się margarita i ma swoją ciekawą historię. Wówczas to królowa Margherita di Savoia uznała placek z serem, mozzarellą, pomidorami i bazylią za wyśmienity, nic więc dziwnego, że z taką rekomendacją pizza zdobyła prawdziwe uznanie.
Najstarsza pizzeria w Łodzi - Papa Lolo
W Polsce pizza pojawiła się przed II wojną światową. Nie przypominała jednak tej co teraz. Robiło się ją z ciasta drożdżowego z dodatkiem ziemniaków i suszonych grzybów. Prawdziwa pizza dotarła do naszego kraju w latach 50. XX wieku. W Warszawie powstała wtedy pierwsza prawdziwa pizzeria.Jak podaje serwis Jemy w Łodzi, pierwsza łódzka pizzeria powstała w Łodzi w 1978 roku. To Papa Lolo przy Piotrkowskiej. Była to prawdopodobnie trzecia pizzeria w Polsce. To rodzinny interes.
"Nazwa lokalu nie jest przypadkowa – pochodzi od imienia ojca Ewy Pawelec, Longinusa. Pan Konarzewski był prekursorem w dziedzinie lokali specjalizujących się w pizzy, w latach 80. założył także drugą łódzką pizzerię – Jontek (niestety tej nie udało się utrzymać do dziś). Gastronomiczna historia lokalu przy Piotrkowskiej 196 sięga jeszcze wcześniejszego okresu – rzadko kto wie, że w tym miejscu kawiarnię o nazwie Kaczka Dziwaczka prowadził sam Kazimierz Dejmek. Początkowo lokal należał do grupy gastronomicznej Społem, został sprywatyzowany w 1986 roku" - czytamy na Jemy w Łodzi".
Łódź: 200 tysięcy pizz w skali roku przez Glovo
Łodzianie uwielbiają pizzę. Nic więc dziwnego, że chętnie zamawiali placki w ramach niedawnego festiwalu pizzy. Mieszkańcy Łodzi często odwiedzają pizzerie, ale równie chętnie korzystają z aplikacji. W ostatnim roku zamówili 200 tysięcy pizz przez Glovo. To daje 3. miejsce w Polsce (za Warszawą i Krakowem). Najczęściej zamawiano: margaritę, pepperoni i capricciosę.W skali kraju zamówiono przez aplikację 2 mln placków. Upodobania łodzian przekładają się również na trendy ogólnopolskie. Co ciekawe największy miłośnik pizzy zamówił aż 260 placków! Pizze najczęściej zamawiamy w niedziele.
Co ciekawe najdroższa pizza na świecie kosztuje 12 tys. dolarów. Serwowana jest z 3 różnymi rodzajami kawioru i homarem. Stworzył ją Renato Viola, włoski mistrz pizzy.
Dodajmy, że Glovo działa w 25 krajach. Warszawa zajmuje 11. miejsce pod względem liczby zamówionych placków. W top 3 są: Bukareszt, Barcelona, Madryt. Czwarty jest włoski Mediolan.
Według badania przeprowadzonego przez PBS, 73% Polaków w wieku 18-44 wskazuje kuchnię włoską jako ulubioną, a 70% spośród nich wymienia pizzę jako najlepsze danie. Dodatkowo, według badań Instytutu Badań Pollster, co trzeci mieszkaniec Polski je pizzę przynajmniej raz w miesiącu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.