Dworzec Łódź Fabryczna bogatszy o nową instalację artystyczną
Stworzona z białego dibondu instalacja, składa się z czterech słów, które przymocowane zostały do czterech ścian budynku czerpni – po jednym słowie na stronę.Autorem instalacji jest łódzki grafik, Łukasz Zbieranowski, a organizatorem przedsięwzięcia - Łódzkie Centrum Wydarzeń.
- Instalacja ta przedstawia tekst fraszki Jana Sztaudyngera, słynnego poety i fraszkopisarza, który w latach 1945-1961 mieszkał w Łodzi. Rok temu przypadła pięćdziesiąta rocznica śmierci poety. W związku z tym, chcieliśmy uczcić jego twórczość, tworząc pracę artystyczną w przestrzeni publicznej. Ze względu zeszłoroczny lockdown, przesunęliśmy termin premiery na 2021. Łukasz Zbieranowski wybrał fraszkę, której treść wręcz nakazywała wybór adekwatnej, spójnej z nią przestrzeni. Cztery słowa umieszczone na czterech ścianach budynku, który podczas czytania fraszki, odbiorca musi obejść, jednocześnie zapętlając jej treść. Forma instalacji jest prosta, oszczędna, wręcz sterylna, tak aby skupić się tylko i wyłącznie na samym jej przekazie – mówi Michał Bieżyński, kurator projektu z ramienia Łódzkiego Centrum Wydarzeń.
Murale to nie wszystko. ŁCW chce ozdabiać Łódź instalacjami artystycznymi
Instalacja ma charakter bezterminowy i wpisuje się szeroki program działań związanych ze sztuką w przestrzeni miejskiej, który Łódzkie Centrum Wydarzeń organizuje od 6 lat. Celem programu jest powstawanie nowoczesnych obiektów artystycznych, które na stałe lub tymczasowo wpisują się w krajobraz miasta.Istotnym założeniem projektu jest odejście od standardowych murali, na rzecz tworzenia otwartej galerii sztuki złożonej z prac jak najbardziej różnorodnych - rzeźb, płaskorzeźb, instalacji artystycznych, realizacji site-specific.
- Konstrukcja fraszki od razu urzekła swoją esencjonalnością i uniwersalnym przekazem. Zarówno, zawarte w niej słowo „dojrzeć", jak i liczba wszystkich słów, podsunęły pomysł umieszczenia jej na budynku tak, by nie wszystko można było dojrzeć jednocześnie. Taki układ świetnie sprawdza się w przestrzeni publicznej, poprzez nawiązanie interakcji z przechodniem, który musi wykazać inicjatywę by poznać wniosek – tłumaczy Łukasz Zbieranowski.
Do najbardziej znanych realizacji powstałych w ramach programu prowadzonego przez ŁCW należą m.in. płaskorzeźba z 1300 stalowych prętów pt. „Cisza” na ścianie przy ul. Wólczańskiej 13, kwiecista instalacja pt. „Nostalgia” na przystanku tramwajowym przy placu Dąbrowskiego, neon pt. „Wdech/Wydech” na ścianie przy ul. Narutowicza 21, neon pt. „Mewa” na szczycie komina przy ul. Tuwima 10 czy neon pt. „Beauty/Bałuty” na ścianie przy ul. Wojska Polskiego 40.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.