Reklama

Reklama

W Łodzi mogą powstać hotele dla... owadów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

W Łodzi mogą powstać hotele dla... owadów  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Antonina Majchrzak, radna Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej, złożyła interpelację, w której wzywa władze miasta do zakupu hoteli dla owadów. Przekonuje, że bez nich równowaga ekosystemu może zostać poważnie zachwiana. 

Reklama

Coraz więcej mówi się o potrzebie ochrony owadów, a w szczególności pszczół. Niepokojące zjawisko szybkiego zanikania naturalnych terenów, gdzie żyją i rozmnażają się owady, zmusza do podjęcia odpowiednich działań. Jednym z elementów takiego “programu ochronnego” jest stawianie “pszczelich hoteli”, czyli małych domków, gdzie owady mogą przeżyć zimę czy złożyć jaja. Z pomysłem zrealizowania takiego projektu na terenie Łodzi wystąpiła radna Antonina Majchrzak.   


Radna postuluje zagospodarowanie w mieście łąk kwietnych, zaprzestanie wykaszania trawników oraz zakup hoteli dla owadów. Wykonuje się je z naturalnych materiałów, a koszt jednego takiego domku to ok. 50 złotych. W zimie schronienie znalazłyby w nich motyle i biedronki, a pszczoły i osy mogłyby zakładać tam gniazda i składać jaja. Kluczowym punktem projektu jest także umiejscowienie takiego hotelu w miejscu atrakcyjnym dla owadów.  


Hotele dla owadów znajdują się m.in. w Londynie, Berlinie, Amsterdamie, Warszawie, Gdańsku czy Krakowie. Najczęściej są lokowane na dachach biurowców, hoteli, parków logistycznych czy budynków publicznych. Często zakładane są całe pasieki, jak np. ta zlokalizowana na dachu budynku Focus w Warszawie, którą pomógł założyć Deutsche Bank. Szacuje się, że w samej stolicy znajduje się ok. 1000 uli (w tym te umiejscowione na dachach trzech centrów handlowych oraz Teatru Wielkiego).   


W Łodzi ule znajdują się na dachu hotelu DoubleTree by Hilton.  


Czas pokaże, czy władze miasta przychylą się do postulatów zawartych w interpelacji radnej. Być może Łódź stanie się miastem bardziej przyjaznym owadom.  


Antonina Majchrzak to najmłodsza radna Rady Miejskiej w Łodzi wybrana w 2018 roku z ostatniego miejsca na liście. W wyborach zdobyła 1008 głosów.  

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy