reklama
reklama

Wystawa prac osób chorujących na Alzheimera

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wystawa prac osób chorujących na Alzheimera  - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźPierwsza wystawa prac podopiecznych Domu Dziennego Pobytu dla Osób z Chorobą Alzheimera.
reklama

Wystawa prac osób chorujących na Alzheimera 

Obrazy, instalacje, makiety i mozaiki – różnorodność form i technik. Jednak pierwsza wystawa prac podopiecznych Domu Dziennego Pobytu dla Osób z Chorobą Alzheimera skupia się bardziej nie na samych prezentowanych obiektach, a na powodach ich powstania. Zorganizowana przez Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie wystawa „NIEZAPOMNIANE” zostanie otwarta już 16 grudnia w „NieWinnych” w Fabryce Sztuki w Łodzi, przy ulicy Tymienieckiego 3

Na wystawie zobaczymy 21 prac – obrazów i instalacji przestrzennych, stworzonych indywidualnie oraz grupowo w czasie zajęć w Domu Dziennego Pobytu Łódzkiego Towarzystwa Alzheimerowskiego.

– Arteterapia opóźnia postepowanie choroby, spowalniając zanik wyuczonych w ciągu życia umiejętności. Dlatego tak ważne jest, żeby propagować tego typu sztukę, uprawianą przez osoby, które już nie pamiętają, jak się maluje, a nawet pisze – mówi Wojciech Górski, malarz i arteterapeuta, opiekun artystów.

reklama

Prace będzie można oglądać w przestrzeniach Fabryki Sztuki w klubie „NieWinni” tylko przez cztery dni od 16 grudnia do 20 grudnia, zaś jej uroczyste otwarcie odbędzie się, 18 grudnia o godzinie 18.00.  W trakcie wydarzenia wystąpi Jakub Onasz, muzyk Teatru Muzycznego w Łodzi, muzykoterapeuta, współpracujący z ŁTA.

Wystawa prac osób chorujących na choroby otępienne to pierwsze tego typu przedsięwzięcie, które organizuje Łódzkie Towarzystwo Alzheimerowskie.

–  Jesteśmy dumni z naszych podopiecznych i chcielibyśmy pokazać wszystkim, że pomimo choroby mogą oni tworzyć naprawdę piękne rzeczy – opowiada Maja Maciaszczyk, kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy, założonego przez ŁTA.

Choroba Alzheimera jest zwyrodnieniową, postępującą chorobą mózgu o nieznanej etiologii. Nadal jest nieuleczalna, ale można łagodzić jej objawy i spowalniać rozwój. Chorym odbiera pamięć oraz zdolność samodzielnego funkcjonowania, a ich opiekunów często zamyka w domu i czyni bezsilnymi wobec utraty kontaktu z bliską osobą. Zadaniem ŁTA jest zatem nie tylko propagowanie wiedzy na temat choroby, czy terapia w chorobach otępiennych ale i pomoc osobom chorującym, w tym również ich opiekunom.

reklama

Dom samopomocy, który prowadzi ŁTA mieści się przy ulicy Przybyszewskiego. Chorzy mają w nim zapewnioną specjalistyczną opiekę lekarską, pielęgniarską a także wsparcie psychologiczne i terapeutyczne. Kompleksowa pomoc pozwala na faktyczne spowolnienie postępów choroby i wydłużenie okresu sprawności tak fizycznej, jak i psychicznej. Przy tym umożliwia rodzinom chorych kontynuowanie pracy zawodowej i funkcjonowanie społeczne.


Źródło: ŁTA

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama