reklama
reklama

Abp Jędraszewski ustanawia reguły kontaktu duchownych z dziećmi. Dekret ma wyeliminować przypadki pedofilii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PAP

Abp Jędraszewski ustanawia reguły kontaktu duchownych z dziećmi. Dekret ma wyeliminować przypadki pedofilii - Zdjęcie główne

Abp Jędraszewski ustanawia reguły kontaktu duchownych z dziećmi. Dekret ma wyeliminować przypadki pedofilii | foto PAP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i świat"Reguła poszanowania godności i dóbr osobistych bliźniego, szczególnie dzieci i młodzieży oraz osób bezradnych, w Archidiecezji Krakowskiej" będzie obowiązywać duchownych Archidiecezji Krakowskiej. Abp Marek Jędraszewski wyszczególnia w dekrecie wiele nowych zasad i zakazów. Księża nie będą mogli m.in. odbywać wizyt sam na sam w domach duchownych i dzieci, namawiać do zachowania tajemnicy ani przewozić ich prywatnym samochodem. Szczegóły dekretu w artykule.
reklama

Przełom polskiego kościoła w walce z pedofilią

- Reguła ma na celu wyeliminowanie ryzyka umyślnej lub choćby przypadkowej krzywdy doświadczonej w relacjach pomiędzy członkami Archidiecezji Krakowskiej, szczególnie zaś tej, która mogłaby dotknąć wymagających wyjątkowej ochrony dzieci, młodzież i osoby bezradne (zgodnie z zasadami Prewencji nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży i osób niepełnosprawnych w pracy duszpasterskiej i wychowawczej Kościoła w Polsce Konferencji Episkopatu Polski). – przeczytamy we wstępie dekretu.

Nowa reguła przewiduje wiele zakazów i zasad.

Dekret dokładnie opisuje wszystkie możliwości kontaktu duchownych z dziećmi, młodzieżą oraz osobami bezradnymi. Zapis o przestrzeganiu zasad Reguły ma znaleźć się w każdej nowo zawieranej umowie o współpracy ze strukturami Archidiecezji Krakowskiej. Oznacza to, że każdy pracownik Archidiecezji będzie musiał stosować się do przyjętych od stycznia 2022 r. zasad.

reklama

- Zabrania się rozmów oraz podtekstów i żartów o charakterze erotycznym, prezentowania i propagowania zachowań oraz postaw niezgodnych z katolicką wizją osoby, używania wulgaryzmów, podnoszenia głosu bez wystarczającej przyczyny, wyśmiewania rzeczy świętych, prezentowania i przesyłania materiałów zawierających treści erotyczne, pornografię, sceny przemocy lub zachowań aspołecznych, podglądania, podsłuchiwania i niezgodnego z prawem wykorzystywania nagrań – przeczytamy w art. 4.

Duchowni nie będą mogli prywatnym samochodem przewozić osób, ani prowadzić treningów sportowych bez uprawnień. 

- Zabrania się także przewożenia osób środkami transportu bez posiadania odpowiednich uprawnień oraz prowadzenia treningu sportowego bez posiadania uprawnień. – przeczytamy w art. 4

reklama

W dekrecie znajdziemy także rozdział „Normy szczegółowe dotyczące poszanowania i ochrony dzieci i młodzieży.” Jest to najważniejsza część dekretu w kwestii zapobiegania pedofilii.

Według dekretu pracownikom kościoła zabrania się:

  • Podejmowania opieki nad małoletnim bez posiadania wymaganych do tego kompetencji i umiejętności, a także pozostając po wpływem alkoholu i środków odurzających.
  • Wyciągania wobec małoletnich […] konsekwencji dyscyplinarnych nieproporcjonalnych do przewinień i nie wynikających z ogólnie przyjętych norm pedagogicznych.
  • Zapraszania i przyjmowania małoletnich w mieszkaniach duchownych, wyłączając spotkania o charakterze rodzinnym, a także te, które są odbywane w obecności rodziców lub opiekunów prawnych.
  • Odbywania wizyt sam na sam w miejscu zamieszkania i pobytu małoletnich, wyłączając wizyty o charakterze rodzinnym, wizyty za wiedzą i zgodą rodziców lub opiekunów prawnych oraz wynikające ze spełniania powierzonych zgodnie z prawem obowiązków wychowawczych.
  • Przewożenia małoletnich własnym środkiem transportu poza sytuacją relacji rodzinnych, potrzebą wykonywania zleconych obowiązków wychowawczych, posiadania pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych lub poza okolicznościami wymagającymi ochrony życia lub zdrowia małoletniego.
  • Uprawiania z małoletnim indywidualnych form sportu i rekreacji, jeśli nie jest to związane z oficjalnie prowadzonym treningiem sportowym lub nie występuje za zgodą rodziców bądź opiekunów prawnych.
  • Zobowiązywania małoletnich do zachowania tajemnicy poza wypadkiem tajemnicy spowiedzi lub innym przewidzianym w prawie.
  • Prowadzenia rozmów na tematy związane z dojrzewaniem i płciowością lub doświadczeniami w tej dziedzinie, wykraczających poza przewidziane dla danego wieku zatwierdzone programy edukacyjne, wychowawcze i formacyjne, a także poza potrzebą wynikającą z warunków sprawowania sakramentu pokuty z zachowaniem właściwych norm.
  • Dzielenia z małoletnim wiedzą o własnych doświadczeniach w dziedzinie seksualności, a także zachowań aspołecznych i stanowiących wykroczenia przeciw prawu kanonicznemu i państwowemu.
  • Utrwalania wizerunku małoletnich bez zgody ich rodziców bądź opiekunów prawnych (poza przypadkami przewidzianymi w prawie)
  • Poza wypadkiem zagrożenia zdrowia lub życia zabrania się duchownym, a osobom świeckim, o ile nie są odpowiednio przygotowane i nie posiadają zgody rodziców lub opiekunów prawnych, asystowania małoletnim w ich czynnościach natury osobistej, a także o ile małoletni jest w stanie obyć się bez ich pomocy
  • Uniemożliwiania rodzicom i opiekunom prawnym wglądu w treści oraz formy pracy duszpasterskiej i wychowawczej z małoletnimi.
Dekret przewiduje także zasady dotyczące poszanowania i ochrony osób bezradnych

reklama

  • W relacjach z osobami bezradnymi należy okazywać im w Archidiecezji Krakowskiej szczególną uwagę i opiekę, a także korzystać z pomocy osób wyspecjalizowanych w dziedzinach, które pozwalają lepiej zrozumieć potrzeby osób bezradnych i płynące z ich strony komunikaty oraz właściwie na nie reagować. Wspomniane wsparcie nie może być okazywane w natarczywej lub warunkowej formie.
  • Osobom bezradnym oraz reprezentującym ich opiekunom w sprawach, które rozpatrywane są z uwzględnieniem kolejności, należy się w strukturach Archidiecezji Krakowskiej pierwszeństwo, a także w miarę potrzeb i możliwości zapewnienie właściwych udogodnień organizacyjnych i architektonicznych.
  • Żadna z trudności, z którymi borykają się osoby bezradne, nie może być powodem do ośmieszania, wykluczania lub wywoływania w nich poczucia winy.
  • W wypadku zaistnienia potrzeby udzielenia fizycznego wsparcia osobie bezradnej, poza wypadkiem zagrożenia zdrowia lub życia, należy zadbać, o ile to możliwe, o obecność i pomoc osoby trzeciej.
  • Nie należy lekceważyć ani przypisywać tylko szczególnemu stanowi psychicznemu lub fizycznemu żadnego sygnału o nieposzanowaniu lub krzywdzie pochodzącego od osoby bezradnej.
CZYTAJ TAKŻE: Nauczyciel etyki w łódzkiej podstawówce to były ksiądz. Po materiale w Polsat News dyrekcja sprawdza, czy uwikłany jest w sprawę molestowania dzieci

reklama

Księża i pracownicy kościoła będą musieli podpisać deklarację

 Księża, pracownicy kurii i podległych jej instytucji będą musieli podpisać deklarację, o zapoznaniu się z treścią dekretu i tym samym stosować się do niej. Wszystkie osoby pracujące w instytucjach archidiecezji mają 60 dni na podpisanie deklaracji potwierdzającej znajomość treści dekretu. 

- Dekret Metropolity Krakowskiego jest wynikiem półtorarocznej pracy Zespołu Roboczego ds. Programu Prewencji w Archidiecezji Krakowskiej, który odpowiadał za przygotowanie odpowiedniej reguły służącej jeszcze lepszej prewencji oraz wyeliminowaniu ryzyka umyślnej lub choćby przypadkowej krzywdy doświadczonej w relacjach pomiędzy członkami Archidiecezji Krakowskiej. Należy podkreślić, że wspomniana reguła nie dotyczy tylko małoletnich, choć w dużej mierze jest na nich skoncentrowana, lecz dotyczy również osób bezbronnych, jak również innych wiernych dorosłych, co zapewne jest nowym spojrzeniem w stosunku do wytycznych innych diecezji – powiedział ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik prasowy krakowskiej kurii.

Reguła zapowiada także konsekwencje, w przypadku niestosowania się do jej wytycznych.

- Nieprzestrzeganie zasad zawartych w Regule może pociągnąć za sobą konsekwencje służbowe i dyscyplinarne oraz w niektórych przypadkach być podstawą do kierowania doniesień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do właściwych instytucji kościelnych lub państwowych według prawa kanonicznego i powszechnego – napisano w ostatniej części dekretu.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama