Reklama

Reklama

Majątki prezesów łódzkich sądów kuszą i zaskakują. Ale kredyty już odstraszają

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Majątki prezesów łódzkich sądów kuszą i zaskakują. Ale kredyty już odstraszają - Zdjęcie główne

Oświadczenia majątkowe prezesów łódzkich sądów | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Sędzia to osoba, której zadaniem jest między innymi rozpatrywanie spraw, rozstrzyganie sporów, a także wydawanie wyroków. Zawód ten wymaga sumienności oraz uczciwości. W tym artykule skupimy się jednak na kwestiach pieniężnych. Zastanawialiście się może nad tym, jakim majątkiem dysponują łódzcy sędziowie? Specjalnie dla Was to sprawdziliśmy.

Reklama

Oświadczenia majątkowe prezesów łódzkich sądów

Polscy sędziowie muszą co roku składać oświadczenia majątkowe, które zawierają szczegóły dotyczące majątku, posiadanych aut, a nawet kredytów. Choć w Łodzi przedstawicieli Temidy jest sporo, w artykule skupimy się na tych, którzy są odpowiedzialni za kierowanie poszczególnymi instytucjami.

Prezesem Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia jest Artur Wewióra, który swoje oświadczenie majątkowe za 2020 rok złożył 28 marca 2021. Z dokumentu można wyczytać, że mężczyzna zgromadził wraz ze swoją małżonką 222 599,70 zł, 2250 koron szwedzkich, 1240 euro, 820 funtów szterlingów i 1000 koron duńskich. Dodatkowo sędzia posiada dom o powierzchni 205 metrów kwadratowych położony na działce mającej 267 m kwadratowych (tytuł prawny - współwłasność łączna) oraz samochód osobowy marki Hyundai Tucson z 2019 roku.

Oświadczenie Artura Wewióry zawiera również informacje na temat instrumentów finansowych i jest to 20,021 jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym o łącznej wartości 16 912,54 zł (według wyceny z 30 grudnia 2020 roku po 844,47 zł/jdn.). Sędzia ma również pewne zobowiązanie - jest współkredytobiorcą kredytu mieszkaniowego, który został wzięty w Banku Zachodnim WBK S.A (obecnie Santander Consumer Bank S.A). Wysokość kredytu wyniosła 499 968 zł, ale stan zadłużenia na grudzień 2019 wskazuje już tylko 281 920 zł. Spłata zobowiązania jest do 30 listopada 2037 roku.  

Kredyty we frankach szwajcarskich

Prezesem łódzkiego Sądu Apelacyjnego jest Tomasz Szabelski, który swoje oświadczenie za 2020 rok złożył na początku kwietnia 2021. Z dokumentu wynika, że mężczyzna zgromadził 100 602 zł, a także ma spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego o powierzchni 132,44 metrów kwadratowych (wspólność ustawowa małżeńska). Do majątku sędziego należy również samochód osobowy Toyota RAV4 wyprodukowany w 2015 roku oraz zegarek Zenith.

Co ciekawe w złożonym dokumencie możemy znaleźć także informacje na temat dodatkowych zarobków Tomasza Szabelskiego. Mamy tu na myśli 7080 zł brutto - wynagrodzenie za pracę w komisji egzaminacyjnej powołanej przez Ministra Sprawiedliwości - oraz 1600 zł - diety z tytułu członkostwa w okręgowej komisji wyborczej. 

Sędzia posiada również zobowiązania. Należą do nich:

  • kredyt hipoteczny w Banku Pekao S.A. w kwocie 108 750 franków szwajcarskich, zaciągnięty w dniu 23.05.2002 na okres 30 lat na zakup własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, do spłaty pozostała kwota 28 961,49 CHF,
  • kredyt hipoteczny w Nordea Bank S.A (obecnie PKO BP) w kwocie 239 025 zł, zaciągnięty w dniu 22.12.2011 na okres 287 miesięcy na zakup samodzielnego lokalu mieszkalnego, który na podstawie umowy darowizny z dnia 23.12.2014 stał się własnością córki sędziego, do spłaty pozostała kwota 140 290,50 zł,
  • umowy ubezpieczenia na życie i dożycie zawarte wraz z żoną od września 1999 roku z przedsiębiorstwem MetLife (dawniej Amplico Life), wygasną w 2031,
  • zawarta od marca 1997 r. przez żonę Tomasza Szabelskiego z Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie Nationale-Nederlanden Polska SA umowa kapitałowa ubezpieczenia na życie, która wygaśnie w marcu 2026 r. 
Warto również wspomnieć o tym, że prezes łódzkiego Sądu Apelacyjnego w dniu 27 lipca 2011 r. wraz ze swoją żoną Iwoną Szabelską oraz Arturem Strzępkiem zawarł umowę kredytową z Nordea Bank Polska S.A. na kwotę 250 tys. franków szwajcarskich na okres do dnia 10 lipca 2031 r. na zakup lokalu mieszkalnego. 

Tomasz Szabelski oraz jego żona nabyli do wspólności ustawowej małżeńskiej udział wynoszący połowę własności lokalu, a w dniu 12 września 2011 małżeństwo dokonało darowizny wchodzącego w skład majątku wspólnego udziału w tym lokalu mieszkalnym do majątku osobistego żony. Iwona Szabelska w tym samym dniu wniosła ów udział jako wkład niepieniężny do spółki cywilnej - Kancelarii Notarialnej I. Szabelska A. Strzępek. Kredyt jest obsługiwany przez spółkę, a do spłaty pozostało 94 229,61 franków szwajcarskich. 

Klauzula tajności "zastrzeżone"

Prezesem Sądu Okręgowego w Łodzi jest Michał Błoński, natomiast Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Jacek Brolik. W Internecie nie odnajdziemy ich oświadczeń za 2020 rok, ponieważ zostały one objęte ochroną przewidzianą dla informacji niejawnych. W przypadku wątpliwości na temat tego, czy jest to zgodne z przepisami, warto sięgnąć do odpowiedniego źródła.

Paragraf szósty artykułu 87 prawa o ustroju sądów powszechnych mówi jednoznacznie o tym, że "na wniosek sędziego, dyrektora sądu lub zastępcy dyrektora sądu, który złożył oświadczenie, podmiot uprawniony do odebrania oświadczenia może zdecydować o objęciu informacji zawartych w oświadczeniu ochroną przewidzianą dla informacji niejawnych o klauzuli tajności "zastrzeżone", określoną w przepisach ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych, jeżeli ujawnienie tych informacji mogłoby powodować zagrożenie dla składającego oświadczenie lub osób dla niego najbliższych".

Jeśli macie ochotę zapoznać się z majątkiem jeszcze jednego przedstawiciela Temidy, Marka Pietruszki - prezesa Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa, zajrzyjcie TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy