Reklama

Reklama

Mieszkanie dla pary? Szukacie czegoś większego? W Łodzi będzie Wam najłatwiej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Michał Pietrzak

Mieszkanie dla pary? Szukacie czegoś większego? W Łodzi będzie Wam najłatwiej - Zdjęcie główne

Planujecie zakup większego mieszkania? Wasza przyszłość to Łodź | foto Michał Pietrzak

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Właściciele kredytów hipotecznych przeżywają trudne chwile. Za nami ósma już podwyżka stóp procentowych, przez którą znów zwiększyła się miesięczna rata. Aktualne warunki na rynku mieszkaniowym sprawiły, że plany zakupu własnego „m” stają się coraz mniej realne. Jedynym wyjściem z sytuacji jest… przeprowadzka do Łodzi. Dlaczego? Wyjaśniamy z pomocą ekspertów Otodom.

Reklama

Który rynek mieszkaniowy jest najbardziej przyjazny parom i rodzinom? 

Pary chcące kupić własnościowe mieszkanie mają twardy orzech do zgryzienia. Podwyżki stóp procentowych nie zachęcają do wzięcia kredytu hipotecznego. Tę niełatwą sytuację postanowili przeanalizować eksperci portalu Otodom, którzy przeprowadzili symulację ustalanych przez bank zdolności kredytowych biorąc pod uwagę możliwości zakupu swojego mieszkania. Model zakładał, że kredytobiorcą jest rodzina trzydziestolatków z dzieźmi z łącznym miesięcznym dochodem na poziomie 16 tys. zł i bezdzietną parę w wieku 35 i 37 ze wspólnym przychodem na poziomie 12 tys. zł.

Warunkami ujętymi w symulacji były 25-letni okres kredytowania i 20-procentowy wkład własny. 

Dla rodziny z dziećmi z domowym budżetem na poziomie 16 tys. zł, najbardziej korzystny byłby zakup mieszkania w Łodzi, Poznaniu lub Wrocławiu. W stolicy Wielkopolski taka rodzina może pozwolić sobie nawet na 6-pokojowe mieszkanie o powierzchni 160 mkw. lub 5-pokojowy bliźniak z ogródkiem. W Warszawie, jeśli rodzina chciałaby utrzymać podobny metraż, będzie mogła wybrać mieszkanie w Wawrze, Rembertowie, Białołęce czy w Wesołej.

Jaki procent wszystkich ofert stanowią mieszkania w budżecie rodziny z dziećmi o dochodzie 16 tys. zł netto

Łódź przyjazna parom i rodzinom z dziećmi. Tu najtaniej zamieszkacie „na swoim” 

Tylko dwa miasta z analizowanych lokalizacji plasują się powyżej średniej krajowej, jeśli chodzi o możliwości wyboru mieszkań dla bezdzietnej pary o łącznych zarobkach 12 tys. zł. Największy wybór ofert na „swoją kieszeń” osoby te będą miały w Łodzi lub Poznaniu – podobnie jak para z dwójką dzieci.

– Z budżetem w wysokości 650 tys. zł w Łodzi można znaleźć wielopokojowe mieszkania o powierzchni 100-120 mkw., nawet przy ulicy Piotrowskiej. W Warszawie za tę kwotę taka rodzina może sobie pozwolić na nowe 3-pokojowe mieszkanie o powierzchni 80 mkw. na Białołęce lub w starszym budownictwie np. koło Ronda Wiatraczna – analizuje Karolina Klimaszewska, analityk Otodom.

Jaki procent wszystkich ofert stanowią mieszkania w budżecie bezdzietnej pary o łącznych zarobkach 12 tys. zł netto

– Warto zauważyć, że w naszej symulacji wzięliśmy pod uwagę kredytobiorców zarabiających znacznie powyżej średniej krajowej. Jednak nawet oni nie mają aktualnie łatwej sytuacji, planując zakup mieszkania. Wyniki analizy możliwości kredytowych pokazały, że dochód na poziomie 6-7 tys. zł. na osobę, szczególnie w Warszawie, oznacza dość ograniczony wybór mieszkań, a wszystkim zarabiającym mniej pozostaje tylko wynajem. Zgodnie z danymi Otodom i Polityki Insight z najnowszego Kwartalnika mieszkaniowego, dochód rozporządzalny dla przeciętnego najemcy to 3-4 tys. złotych – ocenia Marta Buzalska, ekspertka Otodom.

Jak wynika z przeprowadzanych badań Polacy wciąż chcą mieszkać „na swoim”, a etap wynajmowania mieszkania traktują jako przejściowy, wynikający z aktualnej sytuacji materialnej lub życiowej. Eksperci Otodom podają, że takim poglądem utożsamia się aż 89 % Polaków.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy