Reklama

Reklama

W Łodzi brakuje nauczycieli. A problem będzie tylko narastał

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

W Łodzi brakuje nauczycieli. A problem będzie tylko narastał - Zdjęcie główne

W Łodzi brakuje nauczycieli. A problem będzie tylko narastał | foto Canva

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Na stronie Łódzkiego Kuratorium Oświaty widnieje blisko 70 ofert pracy dla nauczycieli. Dyrektorzy wielu szkół robią, co mogą, by skompletować kadry na jak najwyższym poziomie, ale, ze względu na brak wykształconych nauczycieli, w niektórych przypadkach jest to po prostu niemożliwe. Skąd aż tak poważne braki kadrowe w łódzkich (i nie tylko) szkołach?

Reklama

Prawie 70 ofert pracy dla nauczycieli. A to na pewno nie wszystko

Poszukiwanie dobrych nauczycieli to obecnie dla dyrektorów prawdziwa bolączka, bo tych po prostu brakuje. Dyrektorzy, którzy poszukują do pracy nauczycieli, mogą wystawić ogłoszenie na stronie internetowej Łódzkiego Kuratorium Oświaty.

Najwięcej ofert dotyczy pracy dla nauczycieli matematyki, chemii, fizyki i języka angielskiego. 

To jednak nie wszystkie oferty pracy dla nauczycieli w Łodzi. Jak się dowiedzieliśmy od jednego z łódzkich matematyków, na umieszczenie oferty na stronie kuratorium decydują się zazwyczaj już ci najbardziej zdesperowani dyrektorzy. Najczęściej bowiem szefowie placówek poszukują osób do pracy wśród innych dyrektorów, znajomych nauczycieli ze swojej szkoły, a nawet absolwentów.

Dlaczego brakuje nauczycieli?

Zawód nauczyciela nie należy do łatwych. Ale to nie ze względu na codzienną pracę z młodzieżą. Jak mówi nam jeden z matematyków z Łodzi, sporym problemem są niskie zarobki.

Nic więc dziwnego, że wielu pedagogów decyduje się na mniejszy etat w szkole, koncentrując się bardziej na udzielaniu korepetycji.

- To byłaby najlepsza opcja. Jeden malutki etat, dzięki któremu miałbym opłacone składki, a resztę dochodu czerpać z korepetycji - mówi nasz rozmówca. - U mnie obecnie sytuacja wygląda tak, że za godzinę korepetycji z jednym uczniem jestem w stanie zarobić dwa razy więcej niż za godzinę spędzoną w szkole z kilkunastoma uczniami - dodaje.

Co ciekawe, problemem, który może mieć wpływ na brak nauczycieli na rynku, jest… zachowanie rodziców. 

- To nie praca z dziećmi i młodzieżą jest problemem. Tu chodzi o zachowanie rodziców. Najchętniej zrezygnowałbym z pracy w szkole, bo mam w niej do czynienia z rodzicami, którzy regularnie podważają moje kompetencje. Ta praca byłaby naprawdę cudowna, gdyby nie coraz gorsze zachowanie rodziców - mówi nauczyciel.

Ilu nauczycieli brakuje w Łodzi?

O tym, że nauczycieli w Łodzi brakuje, wiedzą sami pedagodzy, dyrektorzy szkół oraz rodzice dzieci. Nie jest to więc żadną tajemnicą, że problem jest i, co gorsza, prawdopodobnie będzie narastał. 

W przyszłym roku szkolnym do szkół średnich pójdą bowiem osoby urodzone między styczniem a czerwcem 2008 oraz cały rocznik 2007. To dlatego, że w 2014 roku wprowadzono obowiązek szkolny dla sześciolatków.

O informację dotyczącą konkretnej liczby wakatów w miejskich szkołach w Łodzi zwróciliśmy się do Kuratorium Oświaty w Łodzi, ale zostaliśmy odesłani do UMŁ. Od urzędników odpowiedzi jeszcze się nie doczekaliśmy, ale gdy tylko ją uzyskamy, niezwłocznie ją opublikujemy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy