Reklama

Reklama

Świąteczna iluminacja na Piotrkowskiej. Kryzys energetyczny Łodzi niestraszny

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W czasie ogromnych podwyżek cen energii i niepokojących prognoz kolejnych wzrostów opłat mieszkańcy szukają oszczędności we własnych domach. Nic dziwnego, że w obawie o stan miejskiego budżetu z nieufnością przyglądają się działaniom władz. Ogłoszono już, że również w tym roku milionem świateł rozbłyśnie Park Źródliska. Jak w okresie świątecznym będzie z ul. Piotrkowską?

Reklama

Świąteczna iluminacja na ul. Piotrkowskiej pod znakiem zapytania

W ubiegłych latach świąteczna dekoracja ul. Piotrkowskiej cieszyła oko wielu mieszkańców i odwiedzających Łódź turystów. W instalacji przeważały motywy leśnej fauny i flory; składała się z choinek, długiego LED-owego baldachimu, iluminowanych fotoram, wolnostojących wysp z dekoracjami czy dużego napisu „Kocham Łódź”. Dopełnieniem całości była ozdobiona łańcuchami światełek ogromna choinka. Iluminację oświetliło niemal 350 tysięcy energooszczędnych punktów LED. 

W ostatnim przedpandemicznym sezonie Urząd Miasta Łodzi podał do informacji, że iluminacja pozwoliła osiągnąć Łodzi wizerunkowe korzyści.

"Komunikaty na temat świątecznej dekoracji Łodzi zyskały w tym roku ekwiwalent reklamowy rzędu 2 milionów 470 tys. złotych, co jest ogromnym osiągnięciem, biorąc pod uwagę wyniki innych wojewódzkich miast Polski. W porównaniu z Warszawą czy Krakowem przekazy o łódzkiej iluminacji uzyskały nieporównywalnie większy zasięg, docierając poprzez 1 257 publikacji do 5,15 mln osób, czyli do dużo ponad dwa razy większej liczby niż w roku ubiegłym (225%)" – informował pod koniec stycznia 2020 roku UMŁ. 

Umowa na wypożyczenie dekoracji od firmy Multidekor obowiązywała miasto do 2021 roku. O decyzje związane z rozświetleniem Piotrkowskiej w dobie kryzysu energetycznego zapytaliśmy przedstawiciela Łódzkiego Centrum Wydarzeń w czasie konferencji dotyczącej otwarcia świetlnej iluminacji w Parku Źródliska. 

– W tym momencie nie możemy podać żadnych szczegółów. Warto wziąć jednak pod uwagę, że w ubiegłych latach zużycie energii przy iluminacji Piotrkowskiej w całym cyklu wyniosło nas około 20 tys. zł – mówił wówczas Piotr Kurzawa z ŁCW i manager ulicy Piotrkowskiej. 

Kurzawa poinformował, że miasto jest na etapie przygotowywania przetargu na dostawcę świątecznych dekoracji Piotrkowskiej. 

Nie martwimy się kryzysem. Niedługo otwarcie świetlnej wystawy w Źródliskach

Władze zdecydowały, że w tym roku w Parku Źródliska również pojawi się wystawa „Alicja w Parku Miliona Świateł”. Na zwołanej konferencji prasowej przedstawiciel podległego miastu Łódzkiego Centrum Wydarzeń przekonywał dziennikarzy, że ubiegłoroczne zyski z biletów znacznie przewyższyły koszty zużytej energii. ŁCW zakłada, że podobnie ma być w tym roku. 

– Jeśli energia z sieci będzie dla nas zbyt droga, to postawimy agregat. Ostatnie doświadczenia pokazały, że nie powinniśmy bać się tego pomysłu. Aby uzmysłowić sobie, ile zużywamy prądu, dam obrazowe porównanie – tyle samo energii pobierają podłączone jednocześnie do gniazdka trzy płyty indukcyjne i podpięty do osobnego gniazdka cały Park Miliona Świateł – tłumaczył przedstawiciel ŁCW. 

Nie wszyscy jednak patrzą w przyszłość z podobnym optymizmem. Nie wiadomo, jak duże podwyżki czekają nas w kolejnych miesiącach. 

– W dobie drożyzny, inflacji i nieuniknionych, cyklicznych podwyżek prądu podejmowanie tego typu działań jest całkowicie zbyteczne. Wszystko drożeje i tego typu imprezy nie stoją na pierwszym ani drugim miejscu w wydatkach domowego budżetu – ludzie liczą każdą złotówkę. Ponadto miasto, które mówi, że chce być miastem zielonym i ekologicznym, nie powinno podejmować działań, które przeczą tego typu stwierdzeniom. Zanieczyszczenie światłem i zużywanie prądu na instalację, która nie jest mieszkańcom niezbędna w dobie katastrofy klimatycznej i kryzysu gospodarczego, nie jest właściwym podejściem – skomentował decyzję Daniel Walczak, rzecznik prasowy Łódzkich Zielonych. 

Świetlna iluminacja pojawi się w parku 15 października i będzie można ja oglądać do końca lutego. W tym okresie biletowany wstęp obowiązuje między 16:00 a 21:00.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy