Łódzkie budownictwo mieszkaniowe nie poradzi sobie samo

Autor:
Marcin Kluczyński
2019-11-21 15:42

O tym, jak ważną rolę w procesie rewitalizacji łódzkiego budownictwa mieszkaniowego pełnią spółki miejskie, przekonywała na konferencji prasowej 21 listopada prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Miasto oczekuje wsparcia rządu w procesie przywracania właściwego stanu łódzkich kamienic, przypomniała prezydent.

Na zdjęciu prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i prezes WTBS Radosław Stępień, podczas konferencji prasowej 21.11.2019 r. / fot. Sebastian Glapiński, UMŁ Na zdjęciu prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i prezes WTBS Radosław Stępień, podczas konferencji prasowej 21.11.2019 r. / fot. Sebastian Glapiński, UMŁ

Procesy związanie z rewitalizacją i budownictwem mieszkaniowym w Łodzi wspierają spółki miejskie: Widzewskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz Łódzka Spółka Infrastrukturalna.

Prawie 1,5 tys. mieszkań w zasobach WTBS

Jak tłumaczy prezes WTBS Radosław Stępień, spółka w swoich zasobach posiada 1300 mieszkań, pełni funkcje administracyjne dla wielu wspólnot i wciąż buduje nowe budynki mieszkalne. Ostatnio zawarto umowę na kolejną inwestycję WTBS, która będzie zlokalizowana przy ul. Wysokiej 30. Powstanie tam kolejnych 49 nowych mieszkań.

- Chcemy wspierać w miarę możliwości miasto w procesie inwestycyjnym także w zakresie budownictwa mieszkaniowego - podkreślił prezes Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej Tomasz Piotrowski.

Konkurencyjna oferta najmu

Łódzka Spółka Infrastrukturalna występuje z konkurencyjną na rynku ofertą najmu lokali, m.in. przy ul. Północnej 1/3 (9 mieszkań o pow. 52-74 m kw. o łącznej pow. 564 m kw.) oraz w dawnych domach familijnych, przy ul. Ogrodowej 24 (53 mieszkania o łącznej pow. 1328 m kw.), które przeznaczone są głównie dla studentów i młodych ludzi (średnia pow. lokalu wynosi 25 m kw.). Stawki najmu tych lokali są niższe od komercyjnych na rynku, bowiem cena wywoławcza zaczyna się od ok. 15 zł/m kw., a średnia cena wynosi finalnie ok. 20 zł za metr, czyli prawie 15 zł taniej niż na wolnym rynku.

H. Zdanowska liczy na wsparcie rządu

Prezydent Hanna Zdanowska na konferencji 21 listopada przypomniała, że bez pomocy z zewnątrz nie uda się przywrócić właściwego stanu łódzkich kamienic i polepszyć warunków lokalowych mieszkańców. Jak tłumaczy Hanna Zdanowska, do tego potrzeba specustawy, która pozwoli na skierowanie do Łodzi pomocy rządowej w celu ratowania zasobów mieszkaniowych i dziedzictwa kulturowego miasta.

Źródło: UMŁ

Polecamy: Jedyny ratunek dla łódzkich kamienic. Hanna Zdanowska chce specustawy dla Łodzi
0.20175004005432