Czworonożni mieszkańcy Łodzi. O czym trzeba pamiętać mając psa w mieście

Autor:
M.B.
2019-08-09 12:13

Lato w pełni. Mieszkańcy Łodzi korzystają z pięknej pogody, a tuż obok nich biegają ich czworonożni podopieczni. Warto pamiętać o kilku zasadach, do przestrzeganiach których jest zobowiązany każdy właściciel psa w mieście.

Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay) Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)

Czym byłoby miasto bez jego czworonożnych mieszkańców? Być może byłoby miejscem smutniejszym. Wszak zwierzęta nie od dziś są wiernymi towarzyszami ludzkich historii. Często stają się nawet członkami rodzin. Miasto to także ich środowisko i przestrzeń w której przebywają. By jednak ta koegzystencja była bezpieczna i dla ludzi i dla zwierząt, potrzebne są odpowiednie regulacje. Warto o nich pamiętać, jeśli zdecydujemy się na przygarnięcie nowego, czworonożnego domownika.

W Łodzi kwestie związane z obowiązkami właścicieli psów reguluje uchwała Rady Miejskiej z 29 marca 2018 roku w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Łodzi. W dokumencie znajdziemy 6 obowiązków, którym podlega każdy właściciel psa w mieście:

  • Obowiązek stałego i skutecznego dozoru nad psem
  • Obowiązek prowadzenia psa na uwięzi w miejscach publicznych
  • Obowiązek prowadzenia psów agresywnych oraz mieszańców ras agresywnych z nieagresywnymi w kagańcu i na uwięzi. Takich psów nie można w żadnej okoliczności spuszczać ze smyczy.
  • Obowiązek noszenia przez psa kagańca, w przypadku zwolnienia go z uwięzi. Pies może swobodnie biegać w miejscu, gdzie nie stwarza to zagrożenia dla mieszkańców oraz musi w tym czasie przebywać pod stałym nadzorem właściciela. Na polecenie Straży Miejskiej właściciel ma obowiązek założyć psu smycz
  • Obowiązek niezwłocznego usunięcia zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta w miejscach publicznych. Zanieczyszczenia mogą być wyrzucone do specjalnie do tego przeznaczonych pojemników na odchody lub do zwykłych koszów, jednak wyłącznie wtedy, jeśli są one wyłożone workiem z tworzyw sztucznych
  • Obowiązek posiadanie adekwatnej do potrzeb ilości torebek, łopatek lub innych urządzeń służących do zbierania odchodów

Warto także pamiętać, że w pojazdach MPK Łódź właściciele mają obowiązek trzymania psów na krótkiej smyczy i założenia im kagańca. Jeśli już dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, może być potrzebne świadectwo szczepienia psa.

Dbajmy wspólnie i o dobre samopoczucie mieszkańców i o miejską przestrzeń. Niech każdy w Łodzi czuje się komfortowo i bezpiecznie, nie wyłączając naszych czworonożnych podopiecznych.

0.13826298713684