Reklama

Mozart w Bazylice Matki Bożej Świętorodzinnej

Autor:
k.s.
2019-08-21 01:31
wydarzenie
2019-08-25 (11:00)
-
2019-08-25 (21:00)

Festiwal "Kolory Polski" wkracza w ostatnią fazę, dlatego tym bardziej nie należy rezygnować z niedzielnego koncertu, w którym usłyszymy przepiękną kompozycję.

Kolory Polski - fot. Pixabay Kolory Polski - fot. Pixabay

Mozart w Bazylice

Wielka Msza c-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta to kompozycja nie mniej wspaniała, jak jego słynne Requiem. Msza zwana jest Wielką ze względu na potężnie zakrojony plan dzieła i niezwykłe bogactwo środków wyrazu. W utworze wirtuozowskie partie solowe sąsiadują z 5- i 8-głosowymi partiami chóralnymi. Można tez usłyszeć wiele kunsztownych odcinków polifonicznych, szeroko wykorzystane są głosy instrumentów dętych i rozbudowana partia orkiestry. Mozart stworzył dzieło z myślą o Konstancji Weber – obiecał, że skomponuje mszę, o ile zostanie ona jego żoną. Oczywiście właśnie Konstancję obsadził w jednej z partii solowych. Do możliwości jej głosu zostały też specjalnie dostosowane partie sopranu.

Msza c-moll, podobnie jak późniejsze Requiem – pozostała niedokończona. Dla potrzeb prawykonania Mozart uzupełnił jednak dzieło fragmentami z innych swoich mszy. Premiera odbyła się w 1783 roku w Salzburgu. Obecnie znanych jest i grywanych kilka opracowań utworu. Ich twórcy wykorzystują, w miarę możliwości, zachowane kompozytorskie szkice i domniemane pierwowzory. W trakcie festiwalu "Kolory Polski" melomani będą mieli okazję usłyszeć ten przepiękny oratoryjny utwór w znakomitym wykonaniu łódzkich filharmoników i chóru pod batutą dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej, Pawła Przytockiego.

WYCIECZKA
Łódź – Sulejów Podklasztorze – Wójcin – Paradyż – Opoczno – Drzewica – Poświętne – Łódź.
Wyjazd o godz. 11.00

Mistrzowski Mozart
Poświętne, Bazylika Matki Bożej Świętorodzinnej
25 sierpnia 2019 / niedziela / 19.00


Źródło: Filharmonia Łódzka

Reklama
Reklama
Reklama