W Sylwestra fajerwerków nie będzie! Popatrzymy na świecące latające drony

Autor:
M.B.
2019-11-21 15:45

W tym roku Sylwester w Łodzi będzie wyjątkowy. Zamiast tradycyjnego pokazu fajerwerków, niebo nad miastem zostanie rozświetlone diodami LED zamontowanymi na dronach. To będzie pierwsze tego typu wydarzenie w Europie dostępne bezpłatnie dla wszystkich uczestników zabawy sylwestrowej. 

W tym roku fajerwerków nie będzie (fot. domena publiczna) W tym roku fajerwerków nie będzie (fot. domena publiczna)

Zabawa sylwestrowa, podczas której wszyscy zgromadzeni na rynku Manufaktury będą mogli obejrzeć pokaz podświetlonych dronów, jest organizowana przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. “Air Show”, bo tak nazywa się kulminacyjny punkt wieczoru, to jedyne w swoim rodzaju widowisko świetlne wykorzystujące drony podświetlone diodami LED. Na łódzkim niebie ukaże się kilkanaście skomplikowanych konfiguracji zgranych z ekscytującą muzyką, wśród nich m.in. odniesienia do miasta Łodzi. To pierwszy taki Sylwester w Europie, w którym bezpłatnie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy.

- W tym roku Sylwester w Łodzi będzie wyglądał zupełnie inaczej niż wcześniej. Jeszcze żadne europejskie miasto nie proponowało swoim mieszkańcom udziału w tak nowoczesnym, widowiskowym spektaklu świateł. W ten symboliczny, ostatni dzień roku jako pierwsi zrezygnujemy ze zwyczaju urządzania pokazów pirotechnicznych w centrum miasta, a ja apeluję do łodzian o wstrzymanie się od używania fajerwerków i zadbanie o zwierzęta domowe, dla których Sylwester jest najbardziej stresującym dniem w roku. Niech Łódź będzie wzorem miasta, które potrafi świętować bez wytwarzania dodatkowych odpadów, w sposób bezpieczny i przyjazny dla zwierząt i środowiska. Serdecznie zapraszam do wspólnego, rodzinnego show, którego nie powstydziłyby się największe światowe stolice! – powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej Hanna Zdanowska prezydent miasta Łodzi

W tę wyjątkową noc łódzkie niebo rozbłyśnie dzięki zastosowaniu najnowszych technologii. Specjalny system zdalnego sterowania oraz możliwość zaprogramowania ustalonych figur wykonywanych przez eskadrę dronów, umożliwi przedstawienie całego wydarzenia zgodnie z zamierzeniami miasta. Co ciekawe, drony, które będą latały nad rynkiem Manufaktury należą do jednej z największych firmy, zajmujących się tego typu pokazami. Drony brały dotychczas udział w pokazach zrealizowanych m.in. dla takich zamawiających jak Disney, Fox Studios, Kia, Toyota, Red Bull, Paris hotel w Las Vegas, LA Convention Center.

- Przygotowanie widowiska przez naszego wykonawcę obejmuje nie tylko programowanie dronów, ale również wykonanie szeregu pokazów testowych oraz sprawdzenie terenu Manufaktury. W odróżnieniu od fajerwerków, użyte technologie i możliwość przejęcia kontroli nad dronami zapewniają bezpieczeństwo widzów zarówno podczas pokazu, jak i lądowania – stwierdził Maciej Łaski, dyrektor ŁCW

Tegoroczny Sylwester odbędzie się na rynku Manufaktury. Wstęp wolny.

Źródło: UMŁ

0.18770480155945