E-mail od Allegro? To może być próba oszustwa

Autor:
Marcin Kluczyński
2019-11-06 13:52

Tym razem oszuści podszywają się pod serwis Allegro. Na skrzynki e-mail są rozsyłane wiadomości z wezwaniem do uregulowania rachunku. Wiadomość zawiera szkodliwy link, który zamiast do serwisu Allegro prowadzi do strony internetowej wykradającej hasła.

Zdjęcie ilustracyjne / źródło: freepik.com Zdjęcie ilustracyjne / źródło: freepik.com

Wiadomość rozsyłana przez cyberprzestępców podszywających się pod serwis Allegro zawiera link, który przekierowuje użytkowników do witryny internetowej wykradającej dane osobowe. Pozyskane w ten sposób informacje przestępcy mogą wykorzystać do kradzieży pieniędzy.  

E-mail od oszustów podszywających się pod Allegro:

Grafika: Fb / CERT Polska

Nie pozwólmy, by uciekający się do podobnych zabiegów cyberprzestępcy zbierali żniwa. CERT Polska zachęca do zgłaszania wiadomości budzących podejrzenia na stronie: incydent.cert.pl oraz przekazywania informacji innym osobom. Jeśli zdarzy się nam kliknąć w taki podejrzany link, wówczas najlepiej szybko dokonać zmiany hasła w serwisie. Przy okazji CERT rekomenduje, by korzystać ze specjalnego narzędzia służącego do generowania haseł.

Cyberprzestępcy używają różnych metod wyłudzania danych i pieniędzy, m.in. rozsyłając SMS-y, e-maile, w których podszywają się pod instytucje zaufania publicznego, portale społecznościowe, firmy kurierskie, itd. Wspólnym mianownikiem wiadomości, które wysyłają oszuści, często jest polecenie zapłaty, bądź dopłaty, niskiej kwoty, przykładowo w związku ze zmianą cennika.

Źródło: CERT / Bankier.pl

0.1614978313446