Reklama

Nie wykonuj tego polecenia, to oszustwo! Nowy atak na klientów bankowości elektronicznej

Autor:
MK
2020-01-14 10:37

Otrzymałeś e-mail z wezwaniem: „Masz nową ważną aktualizację do wykonania” albo "zapłać zaległą fakturę"? Uważaj, w ostatnich dniach pod losowo wybrane adresy e-mail podobne wiadomości wysyłają oszuści podszywający się pod systemy bankowości elektronicznej.

Oszuści na losowo wybrane adresy e-mail wysyłają wiadomości, w których podszywają się pod banki i w ten sposób wyłudzają dane dostępowe do systemów bankowości elektronicznej. Banki ostrzegają przed plagą podobnych zabiegów w Sieci. / fot. Freepik.com Oszuści na losowo wybrane adresy e-mail wysyłają wiadomości, w których podszywają się pod banki i w ten sposób wyłudzają dane dostępowe do systemów bankowości elektronicznej. Banki ostrzegają przed plagą podobnych zabiegów w Sieci. / fot. Freepik.com

Przestępcy generują wiadomości e-mail, w których informują klientów bankowości elektronicznej, że w skrzynce odbiorczej czeka na nich ważna wiadomość. Żeby odczytać treść, trzeba się zalogować do konta w bankowości elektronicznej. W rzeczywistości użytkownik zostaje przekierowany na fałszywą stronę, stworzoną przez oszustów do przechwycenia loginu i hasła. Przed nową falą podobnych ataków na klientów banków w Sieci ostrzegają Credit Agricole i eksperci z CERT Polska.

– Wiadomość wysyłana przez oszustów jest anonimowa i nie jest skierowana do konkretnego klienta. Treść listu napisana nieskładnym językiem próbuje nakłonić do pilnego wykonania operacji logowania z użyciem przesłanego linka. Przypominamy, że bank nigdy nie wysyła podobnych wiadomości, nigdy też nie zamieszcza w poczcie elektronicznej linków do stron logowania – informuje bank Credit Agricole. Radzi też, by tego typu informacje ignorować i kasować.

Polecamy: O włos od tragedii na Bałutach! Patrol Straży Miejskiej uratował mężczyznę

W ostatnim czasie dochodzi do wielu prób ataków phishingowych, które przybierają różne formy. W ubiegłym tygodniu klienci banku BNP Paribas otrzymywali linki przekierowujące do rzekomo nieuregulowanych faktur. W rzeczywistości użytkownik był przenoszony do dysku Google Drive, gdzie jego komputer był infekowany złośliwym oprogramowaniem.

Źródło: prnews.pl

Polecamy: Coraz więcej kradzieży i włamań w Łodzi. Krajowe statystyki też niepokoją
Reklama
Sonda
Wybierz sportowe wydarzenie roku 2019!
Proszę wypełnić wszystkie pola!
Oddanych głosów:
4011
Reklama
Reklama
0.19710302352905